Walka czy ucieczka w miejscu pracy?

Chociaż stres w miejscu pracy istnieje od dawna, wydaje się, że nie jesteśmy bliżej jego wyeliminowania na dobre.

Problem polega na tym, że stres w miejscu pracy, a właściwie każdy rodzaj stresu, jest bardzo zły dla zdrowia. Nie tylko zwiększa on szanse na poradzenie sobie z depresją i niepokojem, ale także naraża nas na ogromne ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem fizycznym, takich jak choroby serca i cukrzyca.

Zakładamy, że stres jest po prostu czymś, z czym musimy żyć, ale to nie jest prawda. To do nas wszystkich należy próba wypracowania sposobu na obniżenie własnego poziomu stresu, a do menedżerów należy pomoc pracownikom w zwiększeniu świadomości zarządzania stresem w miejscu pracy.

Część bycia sprawnie robić to sprowadza się do zrozumienia czym jest stres w pierwszej kolejności.

Czym dokładnie jest stres?

Fakt, że spędzamy tak wiele czasu siedząc przy biurkach oznacza, że miejsce pracy jest z pewnością miejscem, w którym doświadczamy wiele stresu. Niezapanowane terminy, niesprawiedliwe obciążenie pracą, konflikty i zmiany mogą sprawić, że pracownik poczuje się nieco przytłoczony lub pozbawiony kontroli. Kiedy tak się dzieje, włącza się reakcja stresowa "walcz lub uciekaj".

Stres jest fizjologiczną reakcją na to, co nasz mózg uważa za zagrożenie lub sytuację, która może wyrządzić nam krzywdę. Problem w tym, że nasze mózgi nie są zbyt dobre w rozpoznawaniu różnicy między czymś, co naprawdę jest strasznym zagrożeniem, a czymś, co jest po prostu presją. Kiedy się myli, ciało pozostaje w stanie stresu, wytwarzając zbyt wiele hormonu stresu, kortyzolu. To właśnie wtedy stres staje się niebezpieczny, a kiedy staje się przewlekły.

Sprawdź ten film, który podkreśla dokładnie, co to jest reakcja "walcz lub uciekaj" i dlaczego jest ona tak niebezpieczna w dłuższej perspektywie.

Oczywiście, odrobina stresu może być w rzeczywistości dobrą rzeczą. Kiedy musisz wykonać jakieś zadanie, czujesz się trochę na krawędzi. To może być motywator w kierunku ty dostawać zadanie robić, bez prokrastynacji past ostateczny punkt. W takim przypadku stres może być pomocny, ale tylko wtedy, gdy jest w małej ilości i jest krótkotrwały. Adrenalina, którą twoje ciało uwalnia podczas tego typu sytuacji jest co motywuje cię i popycha do wykonania zadania. W tym momencie adrenalina i kortyzol powinny ustąpić, pozostawiając cię z powrotem w normalnym stanie - tj. nie zestresowanym.

Dla większości ludzi, jednakprzewlekły stres występuje przez dłuższy czas. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że są zestresowani i dopiero gdy zaczynają rozpoznawać fizyczne objawy, takie jak uczucie obolałości lub ciągłego zmęczenia, zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest problem. Oczywiście stres wpływa również na psychikę, powodując ciągłe zamartwianie się i niepokój, a nawet może prowadzić do do depresji.

Stres nie jest czymś, co należy traktować lekko i wszyscy musimy być bardziej świadomi jego istnienia i sposobów radzenia sobie z nim, niezależnie od tego, czy siedzimy na naszych biurowych krzesłach, czy wokół mebli w sali konferencyjnej. Są małe rzeczy, które można zrobić, takie jak wprowadzenie elementów natury do współczesnego biura, tworząc bardziej uspokajającą atmosferę, ale rozmowa o tym, jak się czujesz, jest zawsze dobrym punktem wyjścia.