Dlaczego matka natura musi złożyć wizytę w Twoim biurze

Jeśli cierpisz z powodu stresu w miejscu pracy lub jesteś menedżerem i możesz łatwo stwierdzić, że kilku Twoich pracowników czuje się pod presją, potrzebujesz wizyty Matki Natury!

Każdy wie, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu, wśród natury, jest jednym z najlepszych naturalnych czynników grzewczych, ale jest całkowicie możliwe, aby wnieść te korzyści do wnętrza, patrząc na sposób, w jaki zaprojektowane jest Twoje biuro i wprowadzając elementy tego do swojej przestrzeni.

Nazywa się to "biophilic office design" i jest to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie stresu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy!

Istnieje wiele przyczyn stresu w miejscu pracy, w tym złe zarządzanie, konflikty w biurze, niesprawiedliwe obciążenie pracą, nierealistyczne terminy i problemy domowe przenikające do czasu spędzonego przy biurku. Jednak dobra wiadomość jest taka, że stres w miejscu pracy można opanować, trzeba tylko wiedzieć, co robić. Oznacza to, że należy rozmawiać o problemie, ćwiczyć, skupić się na opiece nad sobą i stosować techniki zarządzania czasem, aby osiągnąć postęp, a nie utknąć w miejscu, co oczywiście pogłębia problem.

Biophilic design pomaga w tym wszystkim, nie musząc robić zbyt wiele. Oznacza to wprowadzenie elementów z zewnątrz do wnętrza. Mówimy więc o roślinach biurowych w przestrzeni, dekorowaniu w neutralnych kolorach, takich jak błękity, zielenie i beże, oraz zapewnieniu jak najbardziej naturalnego oświetlenia. Otwórz okna i wpuść świeże powietrze!

Oczywiście, możesz pójść o krok dalej i być może zainstalować żywą ścianę w swoim biurze, ale jeśli nie masz budżetu na to, to nie musi być do tego ekstremalne. Chodzi po prostu o to, aby mieć jak najwięcej natury w swoim biurze. Korzyści są daleko idące, w tym:

  • Zmniejszony stres
  • Czystość powietrza
  • Zmniejszenie ilości alergenów w powietrzu
  • Zwiększona produktywność
  • Poprawa koncentracji i skupienia
  • Lepsze pierwsze wrażenie dla osób wchodzących do biura

Jednak tylko dlatego, że Twoje biuro zostało zaprojektowane z myślą o naturze, nie oznacza to, że zastępuje ono spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Uwolnienie się od stresu jest o wiele łatwiejsze do osiągnięcia, jeśli podejmiesz regularny wysiłek, aby wyjść na zewnątrz i być może poćwiczyć na świeżym powietrzu. Dla pracownika biurowego, jednak, robienie regularnych przerw i wychodzenie na świeże powietrze może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby się uspokoić i odstresować.

Wielu pracowników biurowych uważa, że robienie regularnych przerw przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Uważają oni, że czas, który poświęcamy na przerwę, można lepiej wykorzystać, siedząc w fotelu biurowym i wykonując kolejne zadania. Jednak tak nie jest. Nie robienie regularnych przerw sprawia, że trudniej się skupić, trudniej się skoncentrować i częściej popełniasz błędy. To wszystko przyczynia się do stresu, jeśli już w pierwszej kolejności masz do niego skłonność. Dlatego pamiętaj o regularnych przerwach i upewnij się, że wstajesz i odchodzisz od biurka. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie przerwy lub udanie się do kabiny biurowej, ale tak jak wcześniej, wyjście na zewnątrz jest zawsze lepszym rozwiązaniem - oczywiście przy sprzyjającej pogodzie!