Jak rozbić szklany sufit

Przez wiele lat słyszeliśmy o tak zwanym "szklanym suficie", ale czym on jest? I dlaczego powinniśmy chcieć go rozbić?

W przeszłości szklany sufit odnosił się do kobiet, ale może też dotyczyć grup mniejszościowych. W każdej branży mężczyźni są zazwyczaj zatrudniani na wyższych stanowiskach, takich jak dyrektor generalny i wyższa kadra kierownicza, zasiadając w luksusowych meblach biurowych, podczas gdy mniej kobiet dostaje się na tego typu stanowiska. Oczywiście nie dzieje się tak dlatego, że kobiety są mniej zdolne, ale często nie otrzymują możliwości, których pragną.

Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem w współczesnym?

Z pewnością jest więcej kobiet na stanowiskach dyrektorów generalnych i kierowniczych niż kiedykolwiek wcześniej, ale jeśli chcemy zapewnić całkowite równouprawnienie, wciąż jest jeszcze trochę pracy do wykonania.

Obejrzyj ten przydatny film, który przedstawia ten problem nieco bardziej szczegółowo.

Jak widać, w dzisiejszych czasach problem ten jest nadal bardzo realny. Jak więc można spróbować rozbić szklany sufit i wejść na wyższe stanowisko jako kobieta lub członek grupy mniejszościowej?

Przede wszystkim należy określić, gdzie jest ten sufit i czego się chce. Czy chcesz być najwyższym dyrektorem generalnym? Czego chcesz? Wiedząc to, można opracować plan, który pozwoli skupić się na możliwościach, które zaprowadzą nas tam, gdzie chcemy dotrzeć. Nie każdy chce awansować i to dobrze, ale jeśli chcesz piąć się po szczeblach kariery w firmie i osiągnąć najwyższe stanowiska, musisz szukać możliwości i udowodnić, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

Jak można to zrobić? Przygotowując dowód odpowiedniego doświadczenia i umiejętności, które posiadasz. Przedstaw je swojemu przełożonemu, nie przyjmuj odmowy, sprzedaj się i pokaż, że możesz wykonywać tę pracę i chcesz to udowodnić. Nieustępliwość jest w tej sytuacji kluczowa, ale ważne jest także, aby zdać sobie sprawę, że nic nie jest podane na tacy i z pewnością nie pojawi się na Twojej drodze z dnia na dzień. Przebicie szklanego sufitu to długa gra, a to oznacza gromadzenie doświadczeń, aby udowodnić swoją wartość w w danej chwili.

Oczywiście należy również pamiętać, że o najwyższe stanowiska ubiega się wiele osób, a to oznacza, że w danym momencie możesz, ale nie musisz być odpowiednią osobą na to stanowisko! Nie spiesz się, pracuj w kuluarach nad sprawdzeniem się i uzupełnieniem wiedzy i umiejętności, a Twój czas nadejdzie. Oznacza to, że przy okrągłym stole w biurze będziesz mieć wiele pomysłów, wiele sugestii dotyczących rozwiązywania złożonych problemów oraz pracę w zespole, która pokaże, że masz zdolności przywódcze, a jednocześnie potrafisz radzić sobie z problemami pod presją.

Awans nie jest właściwą drogą dla każdego, ale dla tych, którzy chcą piąć się w górę w firmie i rozbić metaforyczny szklany sufit, kluczowe znaczenie ma uważne wybieranie możliwości. Nie oznacza to, że należy korzystać z każdej szansy, która może się do nas zbliżyć, ale że należy być wybrednym i zadawać sobie pytanie, w jaki sposób to pomoże i czy jest to właściwa opcja w danym momencie. Może tak, ale może nie w tej chwili. Zrób badania, opracuj plan i miej oko na nagrodę!

Ostatecznie zdolność do pokonania każdego sufitu, szklanego lub innego, sprowadza się do tego, jak bardzo tego chcesz. Twoje umiejętności, wiedza i doświadczenie nie mogą zostać zignorowane, jeśli jesteś zdeterminowany, aby się tam dostać i udowodnić swoją wartość. Dzięki cierpliwości, możesz dołączyć do tego wyjątkowego klubu ludzi, którzy udowodnili swoją wartość i zainspirowali innych do pójścia w ich ślady.