Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne laserowe do biura – jak wybrać?

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie biuro działające bez urządzenia wielofunkcyjnego. Ze względu na częstotliwość pracy i ilości wykonywanych czynności, wybór takiego urządzenia musi być przemyślany i sprawdzony pod każdym względem.  (https://lobos.pl/urzadzenia-wielofunkcyjne-a4,cat301329.html)

Jednak jak wybrać najlepszy dla nas model w tak szerokiej ofercie jaka jest obecnie na rynku? Czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Zacznijmy od przewidywanego obciążenia pracy w biurze. Zależy to z pewnością od liczby pracowników korzystających z danego urządzenia i ilości kopii jaką będą wykonywać w przeciągu określonego czasu, np. miesiąca. Warto wcześniej przed zakupem, dokonać audyt druku, dzięki któremu dowiemy się czy prowadzimy dobrą politykę w gospodarce zasobami biurowymi i czy przypadkiem nie marnujemy za dużo papieru i materiałów eksploatacyjnych.

Ze względu na liczbę wykonywanych w firmie wydruków na przestrzeni jednego miesiąca, można wyodrębnić trzy grupy przedsiębiorstw: małe (gdzie wykonuje się 1000 – 2000 wydruków), średnie (5000-10000 wydruków), duże (powyżej 10 tys. wydruków). Z tego względu należy przede wszystkim dopasowywać urządzenie wielofunkcyjne, tak aby nie okazało się że kupimy urządzenie za słabe na nasze potrzeby, lub zbyt silne, którego funkcji i możliwości nigdy nie wykorzystamy, a jego koszty były naprawdę znaczące.

Mały budżet na drukarkę

Charakterystyka drukarki

Innym parametrem który da nam pogląd na wybór określonego modelu, jest to jakie wydruki wykonujemy najczęściej. Jeśli są to dokumenty z dużą ilością tekstu, to najlepiej sprawdzą się tutaj urządzenia wielofunkcyjne laserowe, charakteryzujące się bardzo dużą szybkością i jakością wydruku. Jednak jeśli chcemy drukować zdjęcia, poligrafie czy inne graficzne symbole, to sprawdzi się o wiele lepiej drukarka atramentowa, która będzie tez odpowiednia dla mniejszych przedsiębiorstw, nie wytwarzających wielkich ilości dokumentów. Drukarki atramentowe są też tańsze, wiec nie stanowią dużego obciążenia dla małych firm.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wielofunkcyjnych urządzeń laserowych?

Urządzenie wielofunkcyjne zastępuje równocześnie kilka innych, takich jak skaner, drukarka, faks i ksero. Jeśli chcemy dokonać dobrego zakupu zwróćmy uwagę na szybkość i jakość wydruku, koszty eksploatacji, typ skanera i dodatkowe funkcje.