Jak będzie wyglądać współpraca w przyszłości?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy sposób, w jaki pracujemy, zmienił się nie do poznania.

Podczas gdy w większości przypadków sprawy powinny wrócić do normy na jakimś etapie w najbliższej przyszłości, prawdopodobnie nastąpi kilka trwałych zmian, dzięki następstwom blokady Covid-19. Jedną z nich będzie prawdopodobnie sposób w jaki współpracujemy.

Na razie duże zgromadzenia są odradzane. Choć można założyć, że oznacza to sale koncertowe pełne fanów lub stadiony piłkarskie pełne kibiców, może to również dotyczyć mniejszych grup ludzi współpracujących ze sobą przy nowoczesnych stołach w biurze.

Jak zatem wygląda współpraca w chwili obecnej i w najbliższej przyszłości, i jakie zmiany mogą się pojawić na dłużej?

Mówiąc wprost, nie mamy kryształowej kuli, a sytuacja Covid-19 szybko się zmienia. Na razie prawda jest taka, że współpraca jest prawdopodobnie najlepiej prowadzona w sposób społecznie zdystansowany, np. poprzez wideokonferencje. W czasie zamknięcia wszyscy poznaliśmy Zoom i inne programy do prowadzenia rozmów wideo, i wygląda na to, że będą one w jakimś stopniu obecne w biurze przyszłości.

Prawdopodobnie będziemy też częściej widywać pracowników zdalnych i pracujących w domu, a w takim przypadku oprogramowanie do wideokonferencji zapewnia, że wszyscy pozostaną w kontakcie i że elastyczna praca nie stanie się barierą dla współpracy.

Jak jednak może wyglądać współpraca poza obecną sytuacją Covid-19?

Ponownie, prawdopodobnie będzie ona miała więcej elementów wirtualnych niż dotychczas. Pracownicy zdalni i pracujący w domu mogą być włączani do sesji współpracy dzięki pakietom oprogramowania, co zwiększa jakość wyników takiej sesji. Ponadto, prawdopodobnie będziemy częściej niż dotychczas korzystać z tablic interaktywnych oraz technologii biurowych, które ułatwiają i usprawniają cały proces burzy mózgów.

Sprawdź tę infografikę, która mówi o 7 kluczach do kreatywnej współpracy. Zobaczysz, jak te postępy technologiczne mogą łatwo wpasować się w ten proces.

Najważniejsze jest to, że współpraca jest bardzo ważna dla firm. Bez współpracy pojawia się wiele negatywnych zjawisk. Na przykład, duch pracy zespołowej może zostać osłabiony, ponieważ pracownicy nie wymieniają się pomysłami, nie komunikują się ze sobą i nie budują relacji w zespole. Chociaż nieporozumienia związane ze współpracą zawsze mogą się pojawić, zazwyczaj udaje się je przezwyciężyć bez żadnych problemów, co sprawia, że współpraca jest kluczowym elementem nowoczesnego i przyszłego biura.

Niemożność dzielenia małych przestrzeni z kolegami nie różni się prawdopodobnie od braku możliwości spotkania się z kolegami, którzy pracują zdalnie. W takim przypadku wirtualne konferencje są dobrą opcją do praktykowania w tu i teraz. Jakość współpracy nie zmieni się, a te sesje prawdopodobnie będą tak samo głośne i tak samo zagmatwane jak zawsze! Jednak z tego typu sesji wynikają kreatywne pomysły, a kiedy już uda się nadać sens bałaganowi generowanych pomysłów, można stworzyć nowe innowacje i rozwiązania.

Jak więc będzie wyglądała współpraca w przyszłości? Tak samo jak teraz, choć nieco bardziej społecznie zdystansowana!