Czym różnią się od siebie papiery ksero?

Niezależnie czy będzie to drukarka czy ploter bez papieru będzie to sprzęt całkowicie bezużyteczny. Tak jak większość materiałów również papier ma swoje właściwości i poszczególne papiery między sobą dość mocno będą się różnić. (https://lobos.pl/papier-i-galanteria-papiernicza,cat226359.html)

Czy dane podawane na opakowaniach to jedynie informacja dla fachowców czy trzeba brać je pod uwagę? Czy rzeczywiście papiery się między sobą różnią?

Papier ma kilka istotnych cech, które sprawiają, że dany papier mniej lub gorzej się nadaje do pewnych zastosowań. Poznając te różne parametry mamy okazję wybrać dla siebie rzeczywiście udane propozycje. Warto więc wiedzieć, który papier dla siebie wybierać. Papier ksero ma cztery istotne cechy jakie będzie trzeba poznać. To format, gramatura, klasa oraz dopuszczalna rozdzielczość druku.

Papier ksero – format

Najczęściej wykorzystywany format to oczywiście A4. Na takim papierze pracuje większość urządzeń drukujących i laserowo i atramentowo. Wybierając papier do codziennego użytku właśnie najczęściej będziemy sięgać po taki papier. Jednak w biurach są również sytuacje, gdy wykorzystuje się inne mniejsze czy też większe formaty. Wymienić można między innymi format taki jak A5, A6, niekiedy również A3. To także rozwiązanie, które czasami się pojawia. Jednak tutaj już trzeba mieć sprzęt, który sobie z tym poradzi.

Formaty papieru

Papier ksero – gramatura

Gramatura papier to nic innego jak waga jednego metra kwadratowego podana w gramach. Nie ma tutaj jednak największego znaczenia masa, ale chodzi tak naprawdę o grubość poszczególnych, pojedynczych kartek. Większa gramatura będzie oznaczać, że papier jest grubszy i wytrzymalszy. Zależy od tego jakie wydruki mają na nich być wykonywane. Klasycznie na co dzień używa się papieru o gramaturze 70-80 gram na metr kwadratowy. Jeśli chcemy mieć ładny wydruk między innymi korespondencji można się zdecydować na gramaturę 90. Przy druku laserowym może to być nawet 120. Najgrubszych papierów będzie się używać, gdy chodzi o wydruki fotograficzne i wysoka jakość grafiki wymagać będzie stosowania do tego celu arkusze o minimalnej gramaturze 160

Papier ksero – klasa

Jakość papieru określona jest przez podawanie jego klasy. Wyróżnia się tutaj trzy rodzaje określone literami A,B,C. Z każdą kolejną propozycją papieru mamy coraz gorszą jakość. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku drukowania oficjalnego będzie klasa papieru A. jeśli jednak będzie ktoś chciał zdecydować się na papier, który będzie można na co dzień wykorzystać takim dobrym rozwiązaniem będzie tańszy papier w klasie C.